«

»

Oca 24

Yeni doğan bebek nasıl yıkanır

 

İlk bebek sevinci yaşayan tecrübesiz bir anne için bebeğini ilk kez yıkamak hem çok büyük heyecan hem de büyük korku hissine sebep olur. O kadar uç korkularımız olurki  bebeğin boğulabileceğini, ona zarar verebileceğimizi, elimizden kayıp başını biryere vurabileceğini  ve daha şu anda aklıma gelmeyen bir çok korkular duyarız; ama bütün önlemleri alırsanız her hangi bir kaza söz konusu olmayacaktır.

Bebeği yıkamadan önce ortam sıcaklığını 24 dereceye ayarlamalısınız.  Banyodan sonra giyeceği kıyafetleri de hazırlamalısınız.  Banyo malzemelerini tek elinizle kullanabileceğiniz şekilde sıralamalısınız. Bebeği normal küvet yerine bebekler için özel hazırlanmış minik plastik küvette yıkayabilirsiniz. Ayrıca bu minik küvetlere takılabilen fileler de işinizi oldukca kolaylaştıracaktır.

Bebeği tok karnına yıkamayın. Beslendiği süreden sonra en az 1 saat geçsin. Eğer banyonuzun sıcaklığı uygun değilse sıcak olan evin başka bir odasında yıkayın. Banyo malzemelerini odaya taşıyabilirsiniz.  Suyun sıcaklığı da 35 veye 36 derece olmalı.

Öncelikle bebeği küvetin üstüne taktığınız filenin üstüne yatırın. Bir eliniz de bebeğin üstünde olsun. Önce suyu yavaşca bebeğin gövdesine dökün sonra yumuşak bir lifi köpürterek yumuşak hareketlerle bebeğin gövdesine ve  kollarının altına sürün. Arkasını yıkamak için bebeği dikkatlice çevirin. Tek kolunuzla tamamen kavrayarak yarı dik şekilde (bebeğin bacakları küvete değsinki elinizden kaymasın) tutun. Tek elinizle de sırtını sabunlayın. Sonra yeniden sırt üstü yatırıp saçlarına şampuan sürün ve suyu geriye doğru dökün. Yüzüne gelmemesine dikkat edin. Sonra kaldırıp son bir kez daha su dökün. Hemen havluya sarın.

Bebeğin banyosunu mümkün olduğunca kısa tutun. İkinci bir havlu yanınızda hazır olsun;  çünkü bebekler çok çabuk ısı kaybeder. Vücuduna ilk sardığınız havlu ıslanmış olacağı için bebeğin üşümesine neden olur. Tamamen kuruttuktan sonra bebeğe yağlı bebek kremiyle masaj yapmak hem bebeğinizin rahatlamasına hem de banyo sırasında kaybettiği yağı kazanmasına yardıcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>