«

»

Kas 02

Hafta Hafta Gebelik – Gebeliğin Evreleri

 

 

 

 

1.hafta hamileliğin ilkhaftası en son adet görülen tarihin başladğı tarihten itibaren ilk yedi gündür. Bu dönemde ortada bir bebek yoktur. Hamilelik için yumurtalıkların ve rahimin hazırlanmaya başladığı zamandır

 

 

2.hafta hala embriyo oluşmamıştır.  Olası gebeliği sağlayacak yumurtanın olgunlaşması devam etmektedir.

 

 

3. hafta anne adayı bu dönemde hiçbir değişiklik hissetmez. Döllenme bu dönemde gerçekleşir.

 

 

4. hafta embriyo hücre sayısını artırır ve yerini sağlamlaştırmaya çalışır. Embriyonun hücreleri ikiye ayrılır, birinci grup bebeği oluşturmak için çalışır. İkinci gurup ise 12. haftadan itibaren bebeği besleyen plasenta ve göbek kordonunu oluşturmak için çalışır.

 

 

5. hafta Bu haftadan itibaren kan veya idrar tahliliyle ortaya çıkar. Bebek kesesi ancak vajinal yoldan yapılan ultrasonla görülür.

 

 

6. hafta bu haftada bebek yaklaşık 5mm dir.  Haftanın sonuna doğru c şeklini alır. Kollar ve ellerin gelişeceği yapı daha sonra da ayaklar ve bacakların gelişeceği yapı oluşur.  Yüzü ve gözü oluşmaya başlamıştır.

 

 

7. hafta bu hafta embriyo 9mm boyutundadır.  Kol ve bacak tomurcukları gelişmeye devam eder.  Bazı hücreler karaciğer mide ve pankreası oluşturmak üzere farklılaşır.  Boyun ve yüz kıvrımları belirginleşmeye başlar.

 

 

8. hafta bu hafta bebeğin boyu 13mm dir.  Kol ve bacaklar uzamaya devam eder bu hafta plesenta yavaş yavaş bebeğin beslenmesini üstlenmeye başlar.

 

 

9. hafta bebeginiz embriyo değil o artık bir fetustür. Şimdi minik bir insan görünümünü almaya başladı. Baş popo uzunluğu 23mm dir.

 

 

10. hafta bu hafta bebeğin baş popo uzunluğu 33mm dir. Dudakları ve kulak kepçeside oluşmuştur. Eklemleri de gelişti. Artık hareket edebiliyor.

 

 

 

 

11.hafta artık bütün organları oluştu. Artık oluşan organların olgunlaşması dönemine geçmiştir. Baş popo uzunluğu 44mm dir.

 

 

12. hafta bebeğin baş popo uzunluğu 56mm dir.  Tırnaklar da uzamaya başlamıştır.

 

 

13. hafta bebeğin baş popo uzunluğu 70mm ulaştı. Bebeğin beslenmesini plesenta ve göbek kordonu almıştır.

 

 

14. hafta bu hafta bebeğin ses telleri oluştu. Başın kenarlarındaki gözler normal yerlerine gelmiştir. Baş popo uzunluğu 88mm, ağırlığı 30 gramdır.

 

 

15. hafta artık anne adayının karnı büyümeye başladı.  Bebeğin baş popo uzunluğu 100mm, ağırlığı ise 45gramdır. Bu dönemde bebeğin cildini ince tüyler kaplamıştır.

 

 

16. hafta bu hafta artık merak bitiyor. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bebeğin baş popo uzunluğu 118mm, ağırlığı 100gramdır. Bebeğin emme refleksi gelişmiştir. Parmağını emmeye başlar.

 

 

17. hafta artık anne adayının karnı şişmeye ve beli kalınlaşmaya başlamıştır.  Daha rahat giysiler giymesi gerekir.  Bebeğin baş popo uzunluğu 130mm, Ağırlığı 135 grama ulaşmıştır.

 

 

18. hafta bebeğin gelişimi hızla devam ediyor.  Kemikleri sertleşmeye başladı. Kız bebeklerin ilk yumurta hücreleri gelişmeye başladı.  Boyu 140mm, ağırlığı 200 grama ulaştı.

 

 

19.hafta bu hafta damak ve diş taslağı oluşmuştur.  Boyu 150mm, ağırlığı 230 gramdır.

 

 

20. hafta bebeğin hareketler anne tarafından rahatlıkla hissedilir. Anne adayının karnının ortasında kahverengi çizgi oluşur. Doğumdan sonra tamamen geçer. Bebeğin uzunluğu 160mm, ağırlığı 300 gramdır.

 

 

21. hafta bebeğin tamamen şeffaf olan cildi normale dönmeye başladı.

 

 

22. hafta bu hafta bebek yaklaşık 500 gramdır.  Annenin karnının ağırlığının artması ile özellikle sabahları bacaklarda şişlik meydana gelir.  Hareket ettikçe geçer bebeğin kirpik ve kaşları da bu haftada oluşur.

 

 

23.hafta bu haftadadan itibaren anne adyı bebeğin annesinin diyaframına baskı uygulamasından dolayı nefes darlığı çekebilir.  Çok çabuk yorulup nefes nefese kalır.  Artık bebeğin hareketleri dışardan da fark edilebilir. Baba adayının da bebekle iletişime geçmesi mümkün olaaktır.

 

 

24. hafta bebek artık yetişkin bir fetus ağırlığı 650 gramdır.  Bu hafta anne adayının midesinde yanmalar ve kaşıntılar meydana gelir.  Doktorunuza danışın, size uygun ilaç verecektir.

 

 

25. hafta bu hafta bebeğin ağırlığı 700 gramdır.  Tat alma duygusu gelişmiştir.  İçinde bulunduğu sıvıyı akciğerlerine alıp vermeye başlamıştır.

 

 

26. hafta bu haftada anne adayına şeker tarama resti yapılır.  Gebelikte meydana gelen şekerin araştırılması şarttır.  Eğer şeker yüksekse ve fark dilmesse bebekte ani kalp durması görülebilir. Bebeğin boyu 23cm, ağırlığı 800 gramdır.

 

 

27. hafta bu hafta bebeğinizin boyu 34cm, ağırlığı 1000 grama ulaşmıştır. Akciğer gelişimi devam etmektedir. Kalp atışları artık daha güçlüdür.

 

 

28. hafta bebek artık doğuma hazırlık aşamasına girmeye başladı.  Artık anne adayının tansiyonunun sık sık kontrol edilmesi gerekir. Bebeğin saçları uzamaya başlamıştır.

 

 

 

29. hafta Bebeğin boyu 37 cm, ağırlığı 1200 gramdır.  Anne adayının göğüslerinden ilk süt gelebilir. Süt bezleri çalışmaya başlamıştır.

 

 

30. hafta bu haftadan itibaren kasılmalar yaşanabilir. Bebeğin ağırlığı 1300gram, boyu 40cm dir.

 

 

31. hafta bebeğin ağırlığı 1400 gram, boyu 41 cm’dir. Sinir sistemi, akciğer gelişimi devam etmektedir ve bebeğin kemikleri dahha da sertleşmektedir. Anne adaylarının bol bol kalsiyum alması gerekir.

 

 

 

 

32. hafta çalışan anneadayları bu hafta itibariyle yasal olan doğum izinlerini kullanabilirler. Bebeğin ağırllığı 1800gram, boyu 43cm’dir. Bebeğiniz artık duyabiliyor.

 

 

33.hafta bebeğin ağırlığı 1900 gram, uzunluğu da 44 cm’dir.  Bu hafta bebekler başaşağı dönmeye başlar. Bu hafta da kontroller çok önemlidir.  Bazen doğumlar erken olabilir.

 

 

34.hafta bebeğiniz artık 2200 gram, boyu ise 45 cm. Oldukça büyüdü. Hastane için çantanızı hazırlayın.

 

 

35. hafta bu haftadan itibaren kontrolleriniz haftada bir olacaktır. Sancı sıklıgı ve bebeğin kalp atışları kontrol edilir. Bebeğin ağırlığı 2500 gram, boyu 47cm’dir.

 

 

36. hafta bu haftadan itibaren her an doğuma hazır olun. Bebeğin kafası doğum kanalına girmiştir. Bu da daha çok tuvalet ihtiyacınızın olmasına sebep olacaktır.  Bebeğin ağırlığı 2700 gram, boyu 46 cm’dir.

 

 

37. hafta bebeğin ağırlığı 2900 gram, boyu 47 cm’dir.

 

 

38. hafta sezeryanla doğum yapacak anne adayları bu hafta bebeklerini kucaklarına alacaklar. Bebeğin ağırlğı 3500 ile 4000 gram arasındadır.

 

 

39. hfta artık normal doğuma 1 hafta kaldı. Anne adayının sanciları artarak devam etmektedir.

 

 

40 hafta artık 40 haftayı tamamladınız, her an doğum gerçekleşebilir. Bebeğiniz hayırlı olsun…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>